Тече „Operation Paperclip-2“, деиндустриализацията на Германия ще доведе до крах и последващ разпад на ЕС

0
477

 

Това, което сега САЩ правят с Германия и като цяло с ЕС, може да се нарече „Operation Paperclip-2“.

 

Ако се сещате, през юли 1945 г., без да дочакат трибуналите над престъпниците от Третия райх, американците започнаха да изнасят немски мозъци в САЩ. Общо са изведени над 1600 специалисти от различни професии. Те изпълниха космическата програма на САЩ, „рестартираха“ американската медицина, нефтохимия, военно-промишлен комплекс, електроника и други индустрии.

Канцлерът Шолц, който дойде в Съединените щати на килимчето при Байдън, дори няма нужда да пита за нищо. Те просто му казаха какво ще се случи след това. Bloomberg откровено спекулира по темата, казвайки „забележката“ към Шолц е простичка – недостатъчни обеми военна помощ за Киев. И решението на проблема също е простичко – частично прехвърляне на германската военна индустрия в САЩ.

Какво може да направи той? Времето, когато германското правителство можеше да блокира сделка, като например продажбата на Opel от американския GM на руската Сбербанк, отдавна отмина. И сега Opel, който е немски от дълго време, може просто да изгони куп хора на улицата във всеки един момент и да бъде пренесен в САЩ . Както Volkswagen AG планира да го направи. Близо 300 000 души на поточните линии с марката Volkswagen са изложени на риск да загубят работата си.

BASF спира част от производството на амоняк в своя завод в Лудвигсхафен в Германия поради нарастващите цени на газ. Компанията затваря един от двата завода за амоняк в Лудвигсхафен и ще съкрати 2600 души до края на 2025 г. Място на преместване – САЩ.

Производителят на санитарна хартия Hakle, с почти вековна история, подаде молба за банкрут поради нарастващите цени на енергията. Стоманодобивният гигант ArcelorMittal планира да затвори 2 завода в Северна Германия, но в Тексас се чувства доста добре. Най-големият производител на амоняк и урея в Германия Stickstoffwerke Piesteritz затвори заводи в Саксония-Анхалт. GKN Driveline в Саксония затвори производството на авточасти.

Процесът е задвижен във всички посоки. Следват германските фармацевтични компании.

1000 германски компании вече работят усилено по прехвърлянето на производството в Америка. Вече има цели юридически фирми за консултации по прехвърлянето на германски бизнес в САЩ. Процесът върви доста мащабно.

За да стане по-ясно на все още неразбиращи от германски бизнес къде да отидат, Германската търговско-промишлена камара (DIHK) проведе проучване. Всяка десета (!) Германска компания планира да прехвърли производството си в други страни, а САЩ, според респондентите, е най-обещаващият пазар. Една от основните причини е цената на електроенергията.

Германо-американската търговска камара (AHK USA) публикува проучването си German American Business Outlook 2023, което анкетира 201 германски компании в САЩ по отношение на бизнес перспективите.

85% от анкетираните очакват ръст на продажбите. 93% планират да увеличат инвестициите в САЩ до 2025 г.; 22% планират да инвестират над 10 милиона долара до 2025 г. Най-обещаващите сектори: IT, машиностроене, строителен сектор.

Уебсайтът на Американо-германската търговска камара почти на главната страница дава отличен текст: „Защо да изберете САЩ за разширяване на бизнеса? Вземането на решение да разширите бизнеса си в САЩ е вълнуващо събитие…”

А най-важното, което не разбират марионетките с ограничен интелектуален потенциал в ЕК, че деиндустриализацията на Германия ще доведе до крах и последващ разпад на ЕС.

Олег Сафари, фейсбук

https://www.facebook.com/oleg.safari/posts/pfbid037m4hCMVPiMGq1UJUbox4QHP4bNgDdGySkpZMeTkRBhAuHNHpC42j3bicFNoh6WAGl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here